Hatchback? Crossover? Krótki przewodnik po modelach samochodów

Nieważne czy jeździmy już wiele lat czy jesteśmy świeżymi kierowcami, poszukując nowego samochodu natykamy się na wiele różnych nazw. Niestety z niektórymi spotykamy się po raz pierwszy lub nie do końca wiemy co one oznaczają. Dlatego poniżej znajdziecie krótki przewodnik po najpopularniejszych modelach.

Najpopularniejsze modele aut.

Coupé: Pod tą francuską nazwą kryje się samochód cztero lub dwumiejscowy, dwudrzwiowy, o nieco „ściętej” bryle, z mocno opadającym dachem, przez co w modelach czteromiejscowych z tyłu pozostaje niewiele miejsca dla pasażerów. Oprócz tradycyjnego Coupé możemy spotkać odmianę typu Cabrio, czyli popularny latem kabriolet. Składany, sztywny dach chowany jest w bagażniku. Jest to model samochodu miejskiego, który doskonale nadaje się do wypadów za miasto. Samochód tego typu bardzo komfortowy, gdy podróżujemy nie więcej niż dwie osoby.

Crossover, czyli CUV, to rodzaj samochodu, który powstał z połączenia wielu innych modeli, takich jak SUV, hatchback czy kombi. Występują one w pięciu rodzajach. Segment A to niewielkie samochody, najmniejsze spośród wszystkich crossoverów. Segment B to tak zwane crossovery miejskie, które stanowią coś pośredniego między hatchbackiem i SUV-em.

REKLAMA:

kreatywnedziecko.eu

Sklep z art. dla dzieci kreatywnedziecko.eu

rodzaje samochodów

Podobne są samochody z segmentu C, które jednak posiadają też pewne cechy minivana i posiadają nieco mniejszy prześwit niż auta z segmentu B. Crossovery z segmentu D to połączenie minivana i samochodu terenowego, dzięki czemu bardziej przypominają duże auta terenowe. Segment E to samochody o dużym prześwicie w typie vana, jednak w przeciwieństwie do segmentu D nie nadają się do użytku w terenie.

Hatchback. Obecnie najpopularniejszy model samochodu osobowego, który niejako zrewolucjonizował rynek samochodowy. Pierwszym autem tego typu był Volkswagen Golf, zaprezentowany w 1974 roku. Jest to rodzaj samochodów kompaktowych, trzy lub pięciodrzwiowych.

Samochody kombi są podobne do hatchbaków, jednakże różnią się swoją wydłużoną bryłą, gdzie tylna część samochodu to duży, pojemny bagażnik.
Minivan

Jest to samochód osobowy wielozadaniowy. Minivany charakteryzują się wysokim, przestronnym wnętrzem oraz dużą przestrzenią bagażową, jednakże cały samochód ma znacznie mniejsze rozmiary niż klasyczny, rodzinny van.

Sedan. Każdy na pewno widział sedana na ulicy. Jest to auto o najbardziej klasycznej bryle, gdzie wyraźnie oddzielają się od siebie trzy części nadwozia: silnikowa, pasażerska i bagażowa. Występują one w segmentach od B do F, gdzie do segmentu B zaliczane są niewielkie auta, jak Chevrolet Aveo, zaś w segmencie F znajdziemy największe auta, jak Audi A8.

SUV. SUV, czyli Sport Utility Vehicle, jest to model łączący w sobie cechy aut miejskich i terenowych. Z miejskim samochodem łączy go z pewnością wygodne wnętrze i bogatsze wyposażenie, a z terenowym konstrukcja zawieszenia czy skrzyni biegów. W zależności od wybranej marki mamy do wyboru auta o nieco mniej lub bardziej terenowym charakterze.